Človek a farby

Farby sa nám ukazujú v nespočetných a rozličných formách. Človek dokáže voľným okom zaregistrovať minimálne 2000 rozličných odtieňov, celý obraz a synergiu priestoru vytvárajú kombinácie rozličných farieb. Faktom totiž je, že získavame až cca. 87 % všetkých dojmov prostredníctvom farebného sveta. Človek používa farby a prostredníctvom nich vyjadruje samého seba.

Farby v zásade rozdeľujem na:

  • primárne farby – červená, žltá, modrá
  • sekundárne farby – farby, ktoré sa skladajú z dvoch primárnych (napr.: oranžová)
  • teplé farby – červené, oranžové, žlté, hnedé
  • studené farby – modré, zelené, purpurové
  • neutrálne farby – biele, hnedé, béžové
  • silné farby – intenzívne farby, ktoré nie sú rozriedené čiernou, bielou alebo komplementárnou farbou
  • bledé farby – menej intenzívne farby v dôsledku miešania s bielou, čiernou alebo komplementárnou farbou

Psychológia farieb a farby v miestnosti
Farby zohrávajú v našom živote veľmi dôležitú úlohu, lebo bezprostredne ovplyvňujú našu náladu a pocity. Každý z nás má vlastné spektrum obľúbených farieb a farieb, ktoré mu vyhovujú. Následne farebnosť sveta okolo nás ovplyvňuje našu náladu. Vnímanie farieb je závislé od viacerých faktorov: odtieňa farby, druhu svetla (denné alebo umelé, intenzívne alebo matné …), nášho všeobecného cítenia, biorytmu atď.
Vplyv základných farieb na našu náladu:

Červená farba

Červená je optimistická farba, vitálna farba aktívnosti, horúčavy, boja, vášnivého života. Je ľudsky najvýraznejšia, extrovertná farba, ktorú spájame s plnosťou života, odvahou, obetavosťou, láskou, silnými citmi a skutkami vášne. Červená nikoho nenechá chladným. Môžete ju milovať alebo nenávidieť, ale pri červenej farbe len ťažko zostaneme ľahostajnými.
Červená zväčšuje svalovú hmotu, zrýchľuje pulz, zvyšuje tlak krvi, zrýchľuje krvný obeh, vylučovanie adrenalínu a činnosť pečene. Prehlbuje dýchanie. Môže tiež spôsobovať bolesti hlavy; nie je vhodná pre ľudí, ktorí sa rýchlo rozčúlia a pre citovo nestabilné osoby.

Oranžová farba

Oranžová je žiarivá, jagavá, teplá farba ohňa a slnka. Asociuje východ slnka alebo jeho zapadanie, ďalej symbolizuje chutné plody (marhule, mandarínky, pomaranče...). Pre Indov symbolizuje odvahu a obetavosť. Už nie je natoľko agresívna a vášnivá ako červená, avšak ako citový stimulátor je veselá, príjemná farba, ktorá pomáha prekonávať únavu. Vďaka uvedeným vlastnostiam predstavuje užitočnú dodatočnú pomoc pri liečení depresií. Oranžová je vyjadrením tepla, srdečnosti, je ľahučká a hravá. Povzbudzuje aj chuť do jedla a mala by napomôcť pri rannom vstávaní.
Oranžová farba má pozitívny vplyv na pľúca, pankreas a slezinu a povzbudzuje srdcovú činnosť. Zrýchľuje trávenie, povzbudzuje chuť do jedla, môže upokojovať alebo znepokojovať. Táto farba môže ustáliť city, niektorých jednotlivcov môže roztrpčiť. Všetky oranžové odtiene majú rovnaký význam a vplyv, ktorý je závislý iba od prevládajúceho komponentu (žltá alebo červená).
Žltá farba
Žltá farba je farbou slnka, svetla a optimizmu; oživí, aktivizuje a oslobodzuje pred strachom. Uchováva bdelosť a podporuje koncentráciu, symbolizuje tvorivosť a múdrosť. Podporuje motoriku, jej dôležitou vlastnosťou je tiež komunikatívnosť (dôvod, prečo sú poštové schránky žltej farby). Na stenách a inde v byte má pozitívny účinok na náladu.
Žltá farba najviac ovplyvňuje dýchacie ústrojenstvo, napomáha pri liečení psychických neuróz, zvyšuje krvný tlak, zrýchľuje pulz a zvyšuje rýchlosť dýchania. Má priaznivý vplyv na nervový systém.
Najčastejšie odtiene žltej sú: matná žltá (upokojovanie, rozmýšľanie), živá žltá (živosť, opovážlivosť, uvoľnenosť), olivovo žltá (pochmúrne nálady) a citrónová žltá (bdelosť, živosť, čulosť, zdokonaľovanie).
Zelená farba
Hovorí sa jej tiež farba zdravia. Zelenými farbami sa pokúšajú liečiť nervovú únavu a hystériu, pretože má upokojujúci vplyv na nervový systém, je účinná pri vyčerpanosti, môže zmierniť migrény. Pre zelené svetlo je charakteristické, že rozširuje kapiláry, znižuje krvný tlak, podnecuje vylučovanie štiav. Na druhej strane je to farba pokoja, umiernenosti, odpočinku, rozmýšľania. Jej symbolika má vplyv na náladu človeka, upokojuje a uvoľňuje. Je znakom vyrovnanosti.
Keďže pôsobí upokojujúco je najvhodnejšia do kúpeľní a spální; môže byť aj vo forme rastlín. Má opačné účinky ako červená; znižuje krvný tlak, upokojuje nervový systém a migrény, vytvára osobnú rovnováhu, odstraňuje vyčerpanosť a nespavosť a rozširuje kapiláry.
Modrá farba
Modrá patrí medzi základné farby. Jej protikladom je žltá farba; zmesou oboch je zelená, ktorá spája vlastnosti obidvoch. V prírode sa rozprestiera v blankyte oblohy, ktorá sa odzrkadľuje vo vode. Symbolika modrej: múdrosť, inteligencia, nesmrteľnosť, nekonečnosť, hĺbka, povznesenosť, duchovnosť, mystika. Jej psychologické asociácie: jasné, čerstvé, ľahké (farba atmosféry), priehľadné, vzdušné, vzdialené, tiché, pokojné…
Fyziologické účinky modrej: upokojuje srdečný tep, znižuje rýchlosť dýchania, upokojuje, podnecuje rozumovú aktivitu, ponorenie sa do vlastného vnútra, koncentráciu, usmerňuje smerom do vnútra – hovoria jej aj farba pokoja a odpočinku.
Fialová farba

Fialová farba je zmesou modrej a červenej farby. Čím viac pridáme jednej alebo druhej farby, tým charakteristickejší odtieň získa fialová farba a potom aj tomu primeraný podiel oboch vlastností – modrej farby pokoja, vzdialenosti, duchovna …a červenej farby pohybu, vášne, životnej moci, tepla, energie ... Keďže v sebe spája vlastnosti natoľko extrémnych a rozličných základných farieb (horúce, studené ...), pôsobí akosi tajomne.
Biela farba
Biela je farbou jasnosti a je ako vlnenie zmesou všetkých troch prírodných farieb: žltej, červenej a modrej. Z toho dôvodu na bielu farbu reagujeme zväčša pozitívne. Symbolizuje jasnosť, nevinnosť a čistotu, nový začiatok, narodenie. V spojení s jemnými modrými odtieňmi pôsobí veľmi chladne. Je tiež symbolom božskosti, dokonalosti, hrdosti, dobroty a večnosti.
Biely byt je svetlý, vyzerá priestranný, avšak príliš veľa bielej môže pôsobiť smutne, sterilne a takmer až nemocnične, preto sa odporúča, aby boli biele steny ozdobené maľbami, plagátmi alebo zarámovanými obrazmi.
Pri výbere farieb v našich miestnostiach sa preto pokúšame kombinovať farby, ktoré najlepšie vyžarujú našu povahu, pretože takýmto spôsobom si dokážeme vytvoriť prostredie, v ktorom sa budeme cítiť pohodlne a domácky.

Farby a zásada Jin a Jang

Obidve protikladné životné zásady zohrávajú dôležitú úlohu, pretože napĺňajú všetko vo vesmíre.
Jin
je ženská, introvertná, nečinná zásada, ktorá predstavuje noc, tmu a ticho. Vyhovujú jej okrúhle, vlnité tvary, pastelové farebné odtiene, upokojujúce farby (modrá, zelená, fialová), mäkké materiály (drevo, textil) a prevláda tlmené svetlo. Ľudia typu jin sú pokojní, vyrovnaní a introvertní.
Jang
je mužská, extrovertná, aktívna a predstavuje slnko, deň, svetlo a pohyb. Vyhovujú rovné čiary a hranaté tvary, silné alebo svietivé farby (žltá, červená, oranžová), studené a hladké materiály (kameň, sklo, kov) a prevláda silné svetlo. Ľudia typu jang sú dynamickí, ambiciózni a extrovertní.
Navzájom však jedno podmieňuje druhé: bez jinu niet jangu a naopak. Dôležité je, aby boli v neustálej vzájomnej rovnováhe. Ak ste typ jang, dávajte pozor, aby vo Vašom živote neprevládal jang, lebo sa môžu Vaše vlastnosti zmeniť na podráždenosť a neznášanlivosť. Tomu môžete zabrániť tak, že v prostredí, v ktorom sa väčšinu času pohybujete, budú prevládať farby, tvary a materiály jin. Ak ste typ jin, zabezpečte, aby neprevládal jin, pretože to môže priviesť k otupeniu a depresii. Svoje okolie upravte tak, aby v ňom prevládal jang.

Jin a Jang v miestnosti

Spravidla platí, že miestnosti, ktoré sú viac jang, teda miestnosti s viac "akcie" (kuchyňa, detská izba a obývačka), znesú silnejšie farby (napr. žltú, červenú a oranžovú – farby akcie). Avšak pozor: tieto farby by nemali prevládať. Upokojte ich umiernenými farebnými odtieňmi. Miestnosti, ktoré sú viac jin, miestnosti na uvoľnenie, upokojenie, odpočívanie (spálňa, kúpeľňa), by mali byť zahalené do pokojnejších, nevtieravých, upokojujúcich farieb. Veľmi príjemná je zelená farba. Vhodná je do spální a kúpeľní. Avšak v spálni by mala byť iba nevtieravá, upokojujúca zelená. Aj modrá farba veľmi rada vchádza do jin priestorov. Táto farba symbolizuje pokoj, usmernenie do svojho vnútra a má veľmi priaznivý vplyv na spánok.
Vydajme sa teda na prechádzku po byte:


Chodba alebo predizba: V tejto miestnosti je chronicky príliš málo svetla. Preto sú tu vítané svetlé farby, ako sú žltá, žltobiela, béžová alebo biela.


Obývačka: Bez ťažkostí znesie aj silnejšie odtiene červenej alebo oranžovej. Avšak dávame pozor, aby tieto silné farby neprevládli, inak bude atmosféra v miestnosti nepokojná. Živé farby skrotíme pokojnejšími, pastelovými odtieňmi.


Kuchyňa je miestnosťou akcie. Avšak pozor: v tejto miestnosti vládne oheň (pretože sa v nej nachádza sporák), ktorý v nijakom prípade neznesie dodatočné silné červené odtiene (napr. obkladačky). Silnú energiu ohňa zmierni žltá farba, pričom ju úplne neanuluje. Táto farba je optimistická, usmernená k tvorivosti a intelektuálnej práci. Preto ju môžeme pokojne pustiť aj do našej jedálne.


Kúpeľňa je miestnosť, v ktorej prevláda pokoj a uvoľnenosť. Veľmi vítané sú upokojujúca zelená a uvoľňujúca modrá farba. Pridáme pastelovo modré, zelené a možné sú aj žlté obkladačky, mydlá a uteráky silnejších farieb a raj pokoja v byte je tu.


Spálňa je miestnosť, v ktorej odpočívame. Preto nech tu kraľujú nežná zelená alebo modrá. Trochu ohňa môžeme vniesť pridaním červených doplnkov.