Farby v byte
Obľúbenosť farieb je individuálna. Závisí najmä od veku a povahy človeka. Malé deti majú vo všeobecnosti rady veselé, jasné farby. Starší ľudia uprednostňujú neutrálne farby, uzemňujúce odtiene hnedej a sivej. Temperamentní ľudia obľubujú červenú a oranžovú, pokojnejší inklinujú k modrým a fialovým odtieňom. Málokto je však presne vyhranený typ. Konkrétne farby si človek spája s určitými udalosťami v živote a vytvára si k nim tak špecifický vzťah. Treba si uvedomiť, že krátkodobé pôsobenie farby je vždy iné ako dlhodobé, a tiež to, že inak pôsobí farba na veľkej ploche a inak, ak je použitá v malom množstve. Farby sa tiež navzájom ovplyvňujú. Vnímanie akejkoľvek farby závisí aj od denného svetla.
Interiér môžeme z hľadiska farebnosti vytvoriť na základe rôznych princípov. Dôležité je nekombinovať priveľa farieb vo veľkom množstve naraz, aby interiér nepôsobil roztrieštene.
Kontrasty vytvoríte, ak použijete dve zo základných alebo doplnkových farieb, ktoré medzi sebou tvoria podľa farebného kruhu maximálny kontrast. K červenej má doplňujúcu funkciu zelená, zložená z modrej a žltej. Žltá má doplňujúcu farbu fialovú, ktorú tvorí červená a modrá. Oranžová, zložená zo žltej a červenej dopĺňa modrú. Vedľa seba sa opticky podporujú svojou intenzitou. Veľmi obľúbeným farebným ladením je princíp nazývaný "tón v tóne". V zásade ide o použitie rovnakej farby, ale v rôznej sýtosti.
Dobre zariadený interiér nemá obsahovať viac než tri farebné tóny, pričom najväčšiu plochu zaberá neutrálna farba – taká, ktorá tvorí akýsi "rámec" na vyznenie dvoch zvyšných. S farbami, ktoré sú blízke čistým farebným tónom, je vhodné v interiéri zaobchádzať s väčšou opatrnosťou. Ak zvolíme výraznejšiu farbu nábytku, potom je nutné na steny a podlahové krytiny vybrať neutrálnu farebnosť. Treba tiež zohľadniť, na ktorú svetovú stranu je izba orientovaná, aké svetelné pomery a teplota sú jej vlastné, a podľa toho vyberať – teplé farby do studených miestností a studené odtiene do miestností s dostatkom denného svetla. Čisto biele steny nie sú vhodné do veľkých priestorov, pretože chlad sterilnej bielej farby dáva pocit prázdnoty a navyše príliš oslňuje a unavuje oči. Dobré sú však ako doplnkové steny k iným teplým odtieňom farieb, lebo opticky miestnosť rozširujú. Ďalšou zásadou je dodržanie prirodzeného postupu farieb ako v prírode – od tmavej pri zemi po svetlú hore na oblohe. Ak toto usporiadanie obrátime, napríklad hnedá na strope, dáva to človeku pocit niečoho neprirodzeného, stiesňujúceho, ťaživého až ohrozujúceho. Okrem toho tmavý strop miestnosť opticky znižuje.
Modrá – Je farbou elegantnou a zároveň sviežou. Patrí medzi studené farby, a preto sa hodí do miestností s dostatkom denného svetla. Modrá vyvoláva pokoj, utlmuje aktivitu, umožňuje pripraviť sa na odpočinok. Pôsobí proti stresu, nežiaducim výkyvom nálady, posilňuje mentálnu koncentráciu. V človeku vzbudzuje pocit ochrany a harmónie. Navodzuje pocit šírky a otvorenosti priestoru, a preto je vhodná do malých panelákových izieb. Tmavý odtieň je vážny a ak je ho veľa, zapríčiňuje optickú uzatvorenosť priestoru. Svetlejší odtieň je "ľahší", predstavuje stabilizáciu a pokoj.
Tyrkysová – Vzniká kombináciou modrej a zelenej. Stimuluje schopnosť učenia, zvyšuje kreativitu a zobúdza umelecké sklony, preto je vhodné použiť ju na doplnkoch pri pracovnom mieste, ak výkon vyžaduje tvorivosť.
Zelená – Doplnková farba k červenej – vytvára s ňou najvýraznejší kontrast. Je to farba prírody a zrejme preto ľudí upokojuje, uvoľňuje a harmonizuje. Zlepšuje sebaistotu, pamäť a tlmí nervozitu. Keďže podporuje spánok, hodí sa do spální, relaxačných a oddychových priestorov.
Olivová – Predstavuje odtieň zelenej, ktorý je lomený žltou farbou, preto pôsobí teplejšie.
Žltá – Žiarivosť, otvorenosť, radosť sú charakteristické vlastnosti tejto farby. Pôsobí oživujúco, kdekoľvek ju použijete. Vhodná je do detských izieb a pri nedostatku prirodzeného svetla v miestnosti – napríklad v izbách otočených na sever. Žltá zvyšuje výkonnosť, osviežuje, povzbudzuje a dodáva chuť do práce. Zlatistá (s prímesou oranžovej) vracia energiu, optimizmus a stimuluje tvorivosť.
Oranžová – Je doplnkovou farbou k modrej, a preto je vhodné použiť ju na doplnkoch v "modrom" interiéri, a to zvlášť jej tlmené odtiene ako je škoricová. Je to farba, podobne ako žltá, veselá, dynamická, prítomnosť červene v nej jej dodáva vášeň a nedovolí uzavretiu sa do seba. Podporuje myšlienkovú aktivitu a povzbudzuje vytrvalosť.
Červená – Obľubujú ju podnikavé typy, tí, ktorí radi lámu konvencie, riskujú, sú vášniví, emocionálni, majú radi moc – jednoducho ľudia istým spôsobom extrémni. Červená vzbudzuje aktivitu, motivuje, dodáva vitalitu a životnú energiu. Môže pôsobiť agresívne či vyvolať až napätie a brutalitu. Preto sa neodporúča používať na veľkých plochách a vo veľkom množstve, zvlášť, ak máme sklony k nervozite. Vhodná je ako doplnková farba. Málo aktívnych ľudí – ustráchaných či nebojovných – môže vyburcovať k aktivite.
Ružová – V základe je to červená farba lomená bielou. Kladne pôsobí na všetky typy fóbií, neuróz a bolestí. V človeku vyvoláva pocit pohodlia a komfortu.
Fialová – Je doplnkovou farbou k žltej. Je nestála, nepokojná a "tajomná". Väčší podiel modrej vyvoláva dojem duchovnosti a vnútornej sily. Fialová vraj pomáha prepájať prácu ľavej a pravej mozgovej hemisféry. Pôsobí slávnostne, ale vo veľkom množstve a veľmi tmavom odtieni ťažko.
Purpurová – Je odtieň fialovej s väčším podielom červenej. Stimuluje pozornosť a posilňuje osobnosť, preto je vhodná ako farba na doplnky.
Hnedá – Nie je čistá farba, je zmesou všetkých farieb. Je to farba zeme. Jej rôzne odtiene pôsobia veľmi rozdielne, práve preto, že obsahuje všetky farby a rozhoduje podiel prevládajúcej čistej farby. Všeobecne vyvoláva pocit istoty, bezpečia a stability. Je to farba vstrebávajúca energiu, a tak utišuje nepokoj a vnútorné konflikty. Môže však pôsobiť ťažkopádne. Prirodzené je používať ju "dole", ako farbu podlahy.
Čierna – Farba monotónna achromatická, kombinovateľná s každou inou. Podobne ako hnedá vstrebáva energiu, a tým utišuje nepokoj a vnútorné konflikty Ak je vhodne doplnená inými farbami, môže byť v interiéri použitá ako dominantná.
Biela – Rovnako ako čierna je achromatickou farbou. Pôsobí čisto, niekedy až sterilne, je farbou čistoty a nevinnosti. Keďže odráža akékoľvek okolité vlnenia, ochraňuje pred stratou energie. Jej podiel v ostatných farbách určuje ich jas.
Sivá – Je kombináciou bielej a čiernej. Z hľadiska pôsobenia na ľudskú psychiku sa správa rovnako ako jej "materské" farby.
Ak ste sa rozhodli "obsadiť" farbu do hlavnej úlohy vo vašej obývačke, je dobré riadiť sa radami odborníkov. Dobré rady bytového architekta či odborných príručiek však korigujte vlastným citom! A naopak, svoje predstavy a túžby zasa porovnajte so všeobecne platnými výtvarnými a estetickými pravidlami. Len tak dosiahnete vo svojom domove farebnú harmóniu, ktorá na vás nebude pôsobiť rušivo, a zároveň si vytvoríte krásne a estetické prostredie.